Õlireostuse katse
Maivi Kärginen-Kivi

Õlireostus meres on praktiline muuseumiprogramm 4.–6. klassile, mis tutvustab, kuidas õlireostus tekib, kuidas see meres käitub ja milliste meetoditega seda päriselus likvideeritakse. Õpilased saavad ülevaate Eesti õlireostuse juhtumitest ning arutlevad nende põhjuste ja tagajärgede üle. Tunni keskmes on õpilaste endi läbiviidav katse, mis näitab, miks õli veest eemaldamine on keeruline. Seejärel tutvutakse päris maailmas kasutatavate puhastustehnoloogiate ja töövõtetega. Programmi lõpetab rühmatöö, kus analüüsitakse õlireostuse mõju vee-elustikule, lindudele ja rannikule ning mõtestatakse inimese rolli nii reostuse tekitajana kui ka selle lahendajana. 

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

II kooliaste. Loodusõpetus.

8) kavandab ja teeb koos kaaslastega vee puhastamise katseid;

35) hindab inimtegevuse mõju kooslustele, arutleb nende tähtsuse ning kaitsmise vajaduse üle. 

II kooliaste. Ajalugu.

15) Teab näiteid, kuidas inimkond on minevikus keskkonda mõjutanud.

Läbiv teema Keskkond ja jätkusuutlik areng: õpilane mõistab, et inimtegevuse tagajärjel võib tekkida õlireostus ja kiire tegutsemine aitab vähendada reostuse mõju keskkonnale.

Õpitulemused:

Õpilane teab:
- kuidas õlireostus meres tekib ja käitub;
- millised on on õlireostuse peamised tagajärjed vee-elustikule, lindudele ja rannikule;
- milliseid meetodeid kasutatakse päriselus õlireostuse likvideerimiseks.

Õpilane oskab:
- läbi viia lihtsa katse, mis näitab õli ja vee käitumist ning puhastamise keerukust;
- teha järeldusi selle kohta, kuidas inimtegevus võib reostust põhjustada ja kuidas seda ennetada.

Õpilane väärtustab:
- puhta mere ja looduse hoidmist ning vastutustundlikku käitumist;
- teaduspõhist mõtlemist ja uurimist, mis aitab mõista keskkonnaprobleeme;
- inimese rolli keskkonnakahju tekitajana ja ka lahendajana.

Üldpädevused:

kultuuri- ja väärtuspädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Meetodid: rühmatöö, katse, võrdlemine, arutelu.

Vahendid: lühikene slaidiesitlus õlireostusest ja selle likvideerimisest koos Eesti näidetega; igale rühmale on ette nähtud katse läbi viimiseks kauss, vesi, toiduõli, kakaopulber, švamm, lusikas, filter, juhend, tööleht, kirjutusvahend.

Juhis õpetajale:

Programm viiakse läbi Viimsi Rannarahva muuseumis.

Õpetajalt ei eeldata ettevalmistavaid tegevusi enne  programmi toimumist. Programmi ajal võib õpetaja innustada oma õpilasi kaasa lööma. Õpetajalt küsitakse tagasisidet elektroonilisel kujul pärast programmi toimumist, pildid.

Sihtrühm:

4-6 klass II kooliaste

Kestus:

60 min

Grupi suurus:

30

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

10€

Lisainfo:

Rannarahva muuseum tegutseb hubases vanas koolimajas. Ekspositsioonis on vanad kalastustarbed ja hülgepüügiriistad ning endise kalurikolhoosiga seotud esemed. Muuseumis on arvestatud turvalisust ja tagatud laste ohutus.

Õppeprogramm on kohaldatav kergema liikumispuudega õpilastele. Teistest erivajadustest ja -soovidest seoses programmi eesmärkide ja tegevustega palume muuseumi teavitada enne õppeprogrammi toimumist. 

Kõik õppeks vajalikud vahendid on kohapeal olemas, midagi eraldi kaasa võtma ei pea. Programm ei paku toitlustust.

Programmi hind on õpilase kohta.

Programm on osa 2025-2026 KIK-projektist ja sellele registreerumine on gruppide täitumiseni koolidele tasuta!

Läbiviimise koht:

Rannarahva Muuseumi siseruumides

Läbiviimise asukoht:

59.521131832111, 24.807991066346

Maakond:

Harjumaa

Otsekontakt:

haridus@rrm.ee
+372 5332 9679

Programmi läbiviija:

Programmi viivad läbi Rannarahva muuseumi:

teadur Maivi Kärginen-Kivi (BA ajalugu, juhendamiskogemus alates 2016. aastast);
teadur-hariduskoordinaator Marie Sokman (MA Eesti ajalugu, viis aastat õpetamiskogemust üldhariduskoolis);
hariduskoordinaator Ülle Smolina (BA juura, juhendamiskogemus alates 2010. aastast, LAK-õpe);
külastusjuht Loreley Reim (juhendamiskogemus alates 2025. aastast).

Keel:

Eesti keel
Inglise keel
Vene keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

SISSEJUHATUS (5 min)

  • Muuseumi ala, programmi eesmärkide, töökorralduse ja ajakava tutvustamine. Lepitakse kokku, kuidas igaüks saab panustada hea ja ohutu koostöö toimumisele.

Rühmatööd viiakse läbi 3-4 liikmelistes rühmades. Igale rühmale on tagatud vajalikud töövahendid.

TEGEVUSTE KÄIK (kokku 50 min)

  • Õpilastelt küsitakse, kuidas tekivad õlireostused. Juhendaja selgitab õlireostuse põhjuseid ja toob Läänemere näiteid ajaloost. (10 min)

  • Rühmatöö: õlireostuse katse läbiviimine, katse tulemuste võrldemine ja arutelu - õpilased tekitavad kaussi õlireostuse, peavad arvama, missuguste vahenditega on kõige efektiivsem reostust likvideerida, proovivad erinevaid vahendeid ja panevad oma tulemused kirja. Iga rühm jagab teistega oma tulemusi, tulemuste võrdlemine. (20 min)

  • Juhendaja selgitab kuidas õlireostust merel likvideeritakse. (5 min)

  • Rühmatöö: õlireostuse mõju veekeskkonnale ja rannikule - kuidas mõjutab õlireostus veeelustikku (kalad, plankton, merepõhi), veelinde, kaldaelustikku? Õpilased teevad järeldusi etteantud piltide põhjal. Järgneb arutelu, mille käigus juhendaja jagab lisaselgitusi (15 min)

KOKKUVÕTE (5 min)

Iga õpilane ütleb, mida uut ta tunnis teada sai.

Viimati uuendatud: