Õppeprogrammis „Mereprügi probleem ja lahendused“ tutvutakse mereprügi kui Läänemere keskkonnaprobleemiga. Prügi võib merre jõuda nii maismaal kui merel toimuva inimtegevuse tagajärjel.
Programmi eesmärk on süvendada arusaamist Läänemere keskkonnaprobleemidest, keskendudes mereprügi tekke põhjustele ja mõjudele, hinnata erinevaid lahendusvõimalusi ning mõista ringmajanduse põhimõtete rakendamise kasutegurit.
Praktiliste tegevuste kaudu arendavad õpilased oskust analüüsida inimtegevuse seoseid ökosüsteemidega. Rühmatööde käigus tutvutakse mereprügi olemuse ja sellest tulenevate probleemidega ning analüüsitakse erinevaid võimalikke lahendusi. Programm aitab kujundada kriitilist ja väärtuspõhist mõtlemist, mis toetab keskkonnahoidlikke valikuid nii isiklikul kui ühiskondlikul tasandil.
Programmile registreerimine toimub Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti veebilehe kaudu kaudu alates 15. märtsist.
Междисциплинарная интеграция:
Bioloogia, gümnaasium
Teema: keskkonnakaitse
1) suhtub vastutustundlikult enda tegevusesse looduskeskkonnas;
5) lahendab kohalikele näidetele tuginevaid keskkonna dilemmaprobleeme, arvestades teaduslikke, majanduslikke, eetilisi ja seadusandlikke seisukohti.
Geograafia, gümnaasium
Teema: loodusvarade majandamine ja keskkonnaprobleemid
1) teab kestliku arengu olemust ja selle olulisust.
Ühiskonnaõpetus, gümnaasium
Teema: ühiskond ja selle areng
4) mõistab oma võimalusi mõjutada ühiskondlikke protsesse aktiivse kodanikuna nii koolis kui ka väljaspool.
Keskkond ja jätkusuutlik areng
Osaleb kodanikualgatuse korras keskkonnaasjade otsustamisel, pakkudes välja lahendusi keskkonnaprobleemidele nii isiklikul kui ühiskondlikul tasandil, saab aru inimtegevusega kaasnevatest riskidest.
Lõimitud on:
- bioloogia – mereprügi olemus ja probleemid, mereprügile lahenduste leidmine rollimänguna,
- geograafia – lineaarne ja ringmajandus),
- ühiskonnaõpetus – mereprügile lahenduste leidmine rollimänguna).
Отношение к учебной программе:
Результат учебы:
- inimtegevuse negatiivset mõju keskkonnale
- lineaarse ja ringmajanduse erinevust
Õpilane oskab:
- pakkuda lahendusi mereprügi vähendamiseks ja/või vältimiseks
Õpilane väärtustab:
- looduskeskkonda ja seal elavaid liike
- vastutust elurikkuse kaitsmisel
Методы:
Meetodid: juhendatud vaatlus, rühmatöö, kaarditöö, juhitud arutelu, uurimuslik õpe, diskussioon, ajurünnak, esitluse koostamine, liikumismäng, juhtumianalüüs, mudeli loomine, rollimäng, refleksioon
Vahendid on juhendajalt:
- Igale grupile: Läänemere kaardid (ilma nimetusteta), Läänemere-äärsete riikide lipud, Läänemerega seotud jt loomaliikide pildid, soolsuse kirjeldamiseks soolapurgid, üks Läänemere keskkonnaprobleemi kajastav artikkel, mereprügi korjamiseks paberkotid, välja prinditud Tallinna mereprügi vältimise ja vähendamise tegevuskava (https://www.tallinn.ee/et/media/310857), rollikaardid.
- Juhendajal kogu klassiga kasutamiseks: Läänemerega seotud väited, pildimaterjal prügi ohtlikkuse illustreerimiseks, toiduahela mängu liikide pildid. Lisaks mereprügi infostendid loodusmaja õuel.
Руководство для учителя:
Palume õpetajal enne õppeprogrammi
- Planeerida transport saarele ja tagasi (ühistransport/ tellitud buss, liinilaev/ eraveetransport).
- Edastada õpilastele ja lapsevanematele Aegna loodusmaja esindaja saadetud infokiri vajaliku varustuse ja riietuse kohta.
- Leppida kokku grupi saatjate ülesanded ja selgitada õpilastele õppekäigul käitumise reegleid.
- Selgitada kõigile osapooltele, et õppekäik Aegnale eeldab tavapärasest suuremat tähelepanelikkust ja reeglitest kinnipidamist. Tuleb arvestada saare ja meresõidu eripäradega (sh katkendlik mobiililevi, arstiabi piiratud kättesaadavus, veeohutus).
- Võtta kaasa esmaabikomplekt ja lapsevanemate kontaktid.
- Teavitada loodusmaja juhendajat klassi või erivajadusega õpilase eripäradest, et saaksime võimalusel kohandada programmi kõigile sobivaks.
õppeprogrammi ajal
- Toetada juhendajat õppeprogrammi läbiviimisel ja turvalisuse tagamisel, sealhulgas korra hoidmisel ja kokkulepetest kinnipidamisel.
õppeprogrammi järel
- Täita e-postile saadetav tagasisideküsitlus.
Oluline teada
- Õppeprogramm toimub valdavalt välitingimustes. Väga halbade ilmaolude korral kasutatakse Aegna loodusmaja õppeklassi.
- Õppepäeva sujuvaks kulgemiseks on vajalik ilmastikukindel riietus ja mugavad jalanõud, mille määrdumist ei kardeta. Palume arvestada tuulega ja pakkida kaasa vihmariided.
- Toit ja joogivesi tuleb endal kaasa võtta. Eelneval kokkuleppel on võimalik kasutada loodusmaja kööki või grillida. Tekkinud prügi tuleb kokku koguda ja saarelt tagasi mandrile viia.
- Kuna õppeprogramm eeldab aktiivset liikumist maastikul ja loodusmaja 2. korrusel asuvasse õppeklassi pääseb vaid trepist, ei ole programm liikumise erivajadustega õpilastele sobiv.
Целевая группа:
Продолжительность:
Размер группы:
Время проведения:
Доп. информация:
Aegna loodusmaja õppeprogrammide ja teenuste broneerimine toimub Tallinna Keskkonna - ja Kommunaalameti veebilehe kaudu. Pärast broneerimist kooskõlastatakse e-posti või telefoni teel õppepäeva täpsem aja- ja tegevuskava.
- Õppeprogrammi kestusele lisandub söögipauside, vahetundide ja saare vaatamisväärsustega tutvumise aeg. Ajakava saarel on paindlik – vastavalt vajadusele saab tegevusi planeerida nii, et kogu Aegnal viibimise aeg on sisustatud. Arvestame laeva sõidugraafikuga, eraveetranspordi puhul ka busside sõidugraafikuga.
- Õppeprogramm toimub valdavalt välitingimustes. Liigutakse teeradadel, aga ka metsa-, ranna- ja niidumaastikul. Väga halbade ilmaolude korral kasutatakse Aegna loodusmaja õppeklassi.
- Õppepäeva sujuvaks kulgemiseks on vajalik ilmastikukindel riietus, peakate ja mugavad jalanõud, mille määrdumist ei kardeta. Liigutakse väga erinevatel maastikel, seega vajalikud on kinnised jalanõud. Palume arvestada tuulega ja pakkida kaasa vihmariided, vajadusel ka ravimid, sääsetõrjevahend ja päikesekreem.
- Toit ja joogivesi tuleb endal kaasa võtta. Eelneval kokkuleppel on võimalik kasutada loodusmaja kööki või grillida. Tekkinud prügi tuleb kokku koguda ja saarelt tagasi mandrile viia.
- Kuna õppeprogramm eeldab aktiivset liikumist maastikul ja loodusmaja 2. korrusel asuvasse õppeklassi pääseb vaid trepist, ei ole programm liikumise erivajadustega õpilastele sobiv.
- Teavitage eelnevalt loodusmaja juhendajat klassi või erivajadusega õpilase eripäradest, et saaksime võimalusel kohandada programmi kõigile sobivaks.
- Mereprügi teemade edasiseks käsitlemiseks koolitunnis soovitame tutvuda Tallinna mereprügi vältimise ja vähendamise tegevuskavaga ja Tallinna Ringmajanduskeskuse kodulehega.
Suurema grupi puhul võib olla vajalik lisa juhendaja kaasamine.
Место проведения:
Место исполнения:
59.582284254842, 24.76854801178
Programmi läbiviija:
Evelin Laanest, hariduselt bioloog (Tallinna Ülikool) ja loodusretke juht (Luua Metsanduskool). Kogemus: keskkonnahariduslikke õppeprogramme juhendanud 15 aastat. Aegna loodusmaja õppeprogramme juhendanud ühel õppeaastal.
Язык:
Длинное описание:
Tutvumine ja retke reeglid (5 min)
- Saame tuttavaks ja vaatame Aegna kaardilt planeeritud teekonda ja peamisi huvipunkte.
- Lepime kokku ühistes käitumisreeglites ja ohutusnõuetes saarel viibimise ajal.
- Päevakava ja õppeprogrammi eesmärkide tutvustus.
Sissejuhatus teemasse (10 min)
Retkejuht tutvustab õppeprogrammi eesmärke ja kava. Mängu abil tehakse selgeks, millised on õpilaste eelnevad teadmised Läänemerega seotud probleemidest.
Läänemeri (45 min)
Praktiline rühmatöö Läänemerega tutvumiseks. Kaardile pannakse Läänemere-äärsete riikide lipud ning piltide hulgast valitakse välja Läänemerega seotud liigid. Arutletakse madala soolsuse ja aeglase veevahetuse vahelisi seoseid.
Läänemere keskkonnaprobleemid (45 min)
Rühmatöö käigus saab iga grupp artikli, mis kajastab Läänemere keskkonnaprobleeme (mereprügi, kemikaalid, ravimid, mereliiklus jne). Iga grupp teeb teistele loetust kokkuvõtte.
Mereprügi olemus ja probleemid (40 min)
Juhendatud arutelu käigus tutvuvad õpilased mereprügi olemuse ja tekkevõimalustega. Räägitakse, millist tüüpi prügi on Läänemeres kõige rohkem ning kuskohast see tuleb. Analüüsitakse prügi tekkimise seost lineaarse majandusmudeliga (tooda-tarbi-viska minema).
Vaadeldakse etteantud rannalõiku ning otsitakse, korjatakse ja kaardistatakse prügi. Külastatakse kohalikku jäätmete kogumise punkti. Arutletakse, mis prügiga on tegu ning kuskohast see tulla võis. Juhendaja selgitab praktiliste näidete ja tegevuste (nt toiduahela mäng) abil mereprügi ohtlikkust (lagunemine mikro- ja nanoplastiks, jõudmine loomade toidulauale ja sealt edasi toiduvõrgustikku).
Mereprügile lahenduste leidmine (50 min)
Õpilased jagatakse rollidesse: ettevõtjad, keskkonnateadlikud linnaelanikud, teemast mittehuvituvad linnaelanikud, poliitikud (otsustajad). Grupid saavad analüüsimiseks Tallinna mereprügi vältimise ja vähendamise tegevuskava, mille tegevusi nad analüüsivad oma rollist lähtuvalt. Iga grupp peab mõtlema, kas ja kuivõrd on antud tegevused nende rolliga seotud ning kuivõrd nõuavad elluviidavad muudatused lisaressursse (raha, mugavustsoonist väljatulek, teiste pahameel jmt). Iga grupp tutvustab oma nägemust teistele. Juhendaja selgitab ringmajanduse põhimõtteid ning selle abil prügitekke vältimist.
Kokkuvõte (15 min)
- Arutelu selle kohta, mida igaüks on valmis tegema, et prügi teket vähendada ja/või vältida.
- Esmalt väikestes gruppides, seejärel kogu klassiga jagades annavad õpilased õppepäeva üldisele õnnestumisele ning selle erinevatele aspektidele tagasisidet.