Poisid päikeseauto ees

Päikesevõistlus on noorematele koolilastele loodud aktiivne haridusprogramm teemal „Elekter ja magnetism“ ning alternatiivsete energiaallikate, näiteks päikeseenergia ja tuuleenergia teemade praktiliselt käsitlemiseks. Lapsed avastavad selle käigus, et kohtame enda ja oma sõprade igapäevaelus koolitunni toredaid asju.

Õpituba "Päikesevõistlus" toimub avastuskeskuse 1. ja 2. korruse käed-külge püsinäitusel "Solaride ja päikeseenergia", kus õpilasel otsivad teadusülesannete vastuseid. Iga eksponaat pakub lühidat selgitust "noorele insenerile" ning energia- ja loodushuvilistele. Võistlus nõuab kiiret silma, terast mõistust ja natuke võistlusvaimu. Õpilased tegutsevad väikestes gruppides, et leida vastused küsimustele, mis puudutavad elektrit, magneteid, päikese- ja tuuleenergiat. Vastuste leidmiseks teevad oma kaaslastega tiimitööd. Valikvastustega küsimused on esitatud avastuskeskuse IKT seadmetes digitaalsel kujul. Võistluse lõpus koguneme ühiseks lühikeseks aruteluks. 

Õpitoa osa on ka välgu- ja staatilise elektri demonstratsioonid.

Näiteks avastavad lapsed, kuidas päike paneb auto liikuma ja mitu mutrit ning polti saab magnetile laduda enne kui need ümber kukuvad. Tegevus arendab loogilist mõtlemist, keskendumisvõimet ja seob õpitu elava kogemusega. Energia avastuskeskuse õppevõistlus muudab teaduse haaravaks ja meeldejäävaks kõigile osalejatele. 

Междисциплинарная интеграция:

Õpilane:

  • nimetab eri tüüpi elektrienergia allikaid, näiteks patarei, päikeseenergia ja tuuleenergia.
  • nimetab vooluringi osi – lamp, juhtmed, patarei, vooluallikas jne.
  • selgitab, mis jõud hoiab polti magneti peal püsi nii, et see ümber ei kuku (magnet) 

Programm toetab kooli loodusõpetuse ja inimeseõpetuse õppekava teemasid „Elekter ja magnetism” ja "Inimene", lõimides energiateemat, elektrit ja magnetismi, ohutust.

Programm toetab põhikooli riikliku õppekava läbivate teemade käsitlemist:

  • „Keskkond ja jätkusuutlik areng”, keskendudes igapäevaelu nähtustele ja keskkonnahoidlikele tegutsemisviisidele
  • „Tervis ja ohutus”, et õpilane mõistaks ohu olemust ja selle tekkepõhjusi oma igapäevases keskkonnas ning omandaks oskused käituda ohutult ja turvaliselt.

Отношение к учебной программе:

digipädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
suhtluspädevus

Результат учебы:

Õpilane:
- nimetab eri tüüpi elektrienergia allikaid, näiteks patarei, päikeseenergia ja tuuleenergia.
- nimetab vooluringi osi – lamp, juhtmed, patarei, vooluallikas jne.
- selgitab, mis jõud hoiab polti magneti peal püsi nii, et see ümber ei kuku (magnet).

Методы:

Eesmärgistamine, aktiivõpe, praktilised/kriitilist mõtlemist nõudvad uurimisülesandeid - rühmas on 3-5 õpilast; individuaalseid ja rühmatöö ülesanded võistluse jooksul. 
Refleksioon ja arutelu - kogu grupp, individuaalne vastamine. 

Руководство для учителя:

Programm sobib 3. klassile elektri ja energia teema õppimiseks ja 4. klassile kordavalt eelmisel aastal õpitu kinnistamiseks. Programm ei vaja eraldi ettevalmistust. Ootame õpetajat osalema kogu programmi vältel ning toetama juhendajat ja õpilasi. Kindlasti palume eelnevalt teavitada õpilaste erivajadustest. Pärast programmi toimumist palume õpetajal täita tagasiside küsimustik (veebis). Peale programmi lõppu on võimalik õpilastel iseseisvalt jätkata avastuskeskuse eksponaatidega tutvumist.

Ключевые слова:

Целевая группа:

1-3 klass I kooliaste

Продолжительность:

45 minutit

Размер группы:

30

Время проведения:

Aastaringselt

Доп. информация:

Hinnad kehtivad kooligrupile alates 10 inimesest.
Hinna kooligrupile leiate Energia avastuskeskuse kodulehelt:

https://www.energiakeskus.ee/avastusope/1-3-klass/ 

Energiakeskuses on võimalik kasutada lifti ja invatõstukit, mis tagavad erivajadustega külastajale ligipääsu igale korrusele ja ruumi. Söögipausiks oma toiduga on võimalik kasutada avastuskeskuse puhkeala, kus on lauad ja toolid. Grupi suurus on paindlik.

Место проведения:

Energia avastuskeskus

Место исполнения:

59.4439017, 24.7493902

Programmi läbiviija:

Mari Urb, Energia avastuskeskuse pedagoog, PhD Neuroteadused, Tartu Ülikool, 2020.

Язык:

Eesti keel

Длинное описание:

Ühised käitumisreeglid lepitakse grupiga kokku kui nad kuulevad sissejuhatust külastuse alguses, see toimub enne õppeprogrammi. Õpituba “Päikesevõistlus” põimib looduskontakti eelkõige energiateemade praktiliste katsetega:

  • Katsetamine mitmete päikesepaneelide eksponaatidega, näevad valge lambi süttimist, uurivad päikeseautot Solaride ja päikesepaneelidega töötavaid kellasid jne.
  • Käed-külge tuuleenergia eksponaadid, kus lapsed saavad proovida millise kujuga elektrituuliku labad pöörlevad kõige kiiremini ja elektrituuliku eksponaadi sisselülitamine omal käel
  • Kompassi- ja magnetismikatsed avastuskeskuses, kus nad kogevad magnetjõu tugevust ja suunda

Sissejuhatus (5 min)

Selgitatakse võistluse reegleid, ajapiirangut ja kapteni valiku tähtsust. Lapsed jagatakse 3-5 liikmelistesse tiimidesse. Võistluspinge vähendamiseks öeldakse, et tee oma tempos, kõike ei pea valmis jõudma. Kaptenitele antakse avastuskeskuse nutiseade, kus on küsimused ja ülesanded näituse „Solaride ja päikeseenergia“ põhjal.

Tegevus saalis (30 min)

Tiimid vastavad küsimustele ja lahendavad näituse „Solaride ja päikeseenergia“ põhjal elektri ja magnetismiga seotud ülesandeid. Aega on 30 min või kuni kõik ülesanded on lahendatud. Õpilased avastavad, et kas lapsed juhivad elektrit, kuidas päike paneb auto liikuma ja mitu mutrit ning polti saab magnetile laduda enne kui need ümber kukuvad. 

Kogunemine ja arutelu (10 min)

Koguneme kõigi tiimidega ja tunnustame võitjaid. Arutleme lühidalt, kust saab elektrit ja mida uut me teada saime magnetite, päikeseenergia ja muu kohta.

Последнее обновление: