Keskkonnahariduslikus õppeprogrammis "Elu areng Maal" tutvustatakse suuremate organismirühmade arengulugude peamisi verstaposte viimase 600 miljoni aasta jooksul. Otsitakse vastuseid küsimustele, kuidas me kõike seda teame ja mille põhjal teadlased seda väidavad. Koos õpilastega uuritakse kivistisi muuseumi geoloogia püsinäitusel (tunni lõpus) ja arutletakse taime- ning loomariigi arenguetappide üle alates Ediacara ajastust tänapäevani välja. Terve programmi ajal on õpilased kaasatud: iga õpilane saab tunni alguses elu arengu seisukohast olulise sündmuse, mis tuleb õigel hetkel seinal olevale ajateljele paigutada. Tunni lõpuks on kõigi tunnis osalevate õpilaste ja muuseumiõpetaja koostöös valminud ajatelg elu arengu olulisemate sündmuste ja suuremate loomarühmade valitsemisaegadega Maal viimase umbes 600 miljoni aasta jooksul. Tunni lõpus mängivad õpilased fossiilibingot, kus on kiirusest olulisem kivistised õigete piltidega kokku panna.
Programmi "Elu areng maal" vabade aegade vaatamiseks ja kiireks broneerimiseks klikka: https://lydian.ee/broneeri/programmid/loodusmuuseum/elu-areng-maal/
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Ainevaldkond „Loodusained“ 2.1.6.3. Elu mitmekesisus Maal. Elu erinevates keskkonnatingimustes. Elu areng Maal;
- Loodusõpetus: Programm sobib ideaalselt loodusõpetuse õppekavaga, kuna see käsitleb eluslooduse arengut ja muutusi läbi geoloogilise aja. Õpilased saavad sügavama arusaama elusorganismide evolutsioonist ja ökosüsteemide arengust.
- Ajalugu: Ajatelje koostamine ja erinevatel ajastutel toimunud sündmuste ja protsessidega tutvumine arendab aja kontseptsiooni mõistmist, seeläbi ka (eel-)ajalooliste sündmuste omavaheliste seoste mõistmist ning nende mõju tänapäeva ja ka tulevikus potentsiaalselt aset leidvatele sündmustele.
- Keskkonnakaitse ja säästev areng: Programm toetab keskkonnakaitset ja säästvat arengut, kuna see aitab õpilastel mõista, kuidas mineviku sündmused on mõjutanud keskkonda ja elusloodust ning kuidas need on seotud tänapäeva keskkonnaprobleemidega.
- Interdistsiplinaarne õpe: Programmi ülesehitus, kus õpilased uurivad nii bioloogiat, geoloogiat kui ka ajalugu, võimaldab ainetevahelist lõimingut. Õpilased õpivad märkama seoseid erinevate teadusharude ja valdkondade vahel.
Õpitulemused:
Õpilased loovad ühiselt ajatelje, paigutades olulised sündmused ajateljel õigetesse kohtadesse ning mõistavad nende sündmuste tähtsust elu arengus.
Programm tõstab keskkonnateadlikkust, tutvustades, kuidas muutused keskkonnas ja elustikus on juba elu arengu algusest alates omavahel tihedalt seotud olnud ning kuidas õppides minevikusündmustest on meil võimalik ära hoida või leevendada tänaseid ja tulevasi keskkonnaprobleeme.
Õpilased arendavad kriitilist mõtlemist ajatelje loomises ja kivimibingo mängus, kus peavad suutma analüüsida ja arutleda õpitu üle.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
- Suuline jutustamine: Õpetajad kasutavad suulist jutustamist, et tutvustada ajastute ajalugu ja selgitada nende olulisust õpilastele.
- Kivististe uurimine: Õpilastel on võimalus oma käega katsuda ja lähedalt uurida erinevate minevikus Eesti alal elanud loomade kivistisi. See aitab paremini mõista murranguliste evolutsiooniliste sündmuste olulisust elu arenguloos (nt. organismide kõva kesta teke). Kõik õpilased saavad uurida kivistisi, sest neid saadetakse ringile.
- Ajatelje koostamine: Õpilased kasutavad ajatelje loomiseks kuulamisoskust ning tähelepanuvõimet. Samuti on olulised käelised oskused enda sündmuse kinnitamiseks ajateljel õigesse kohta. Iga õpilane saab vähemalt ühe sündmuse, mida lisada magnet ajateljele.
- Fossiilibingo mäng: See on mänguline ja lõbus viis tutvuda erinevate kivististega ja õppida erinevaid fossiile ka looduses leidma ja ära tundma isegi siis, kui fossiilist on mõni jupp puudu. Antud tegevust tehakse tunni lõpus kui selleks jääb piisavalt aega ning töö toimub gruppides.
Juhis õpetajale:
Enne Eesti Loodusmuusemisse tulekut tuleks õpetajal häälestada lapsed eeltegevusega, et nad oleks kursis, kuhu nad tulevad ja mida hakkavad tegema. Samuti tuleks pärast tundi leida aeg, et õpitut kinnistada. Eesti Loodusmuuseumi poolt saadetakse ka eel-ja järeltegevused, mida võiks õpilastega teha, aga kindlasti on lubatud olla loominguline enda töös.
Palume õpetajal programmis osaleda ning toetada vajadusel programmi läbiviijat ja õpilasi.
Kitsaste treppide ja ilma liftita maja seab piirangud liikumispuudega inimestele.
Grupi suurus õppeklassis on maksimaalselt 25 õpilast (alates 26 õpilasest viiakse programmi läbi kahes rühmas: poolel klassil on paralleelselt võimalus iseseisvalt tutvuda näitustega).
Õpetajalt küsitakse tunni lõpus suulist tagasisidet õppeprogrammi kohta ning saadetakse hiljem ka tagasiside küsimustik meilile.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Programmi maksumus 8 eur/õpilane, kuni 2 gruppi saatvat õpetajat tasuta.
Programmi ajal istuvad õpilased põrandal vaiba peal. Pärast programmi on võimalik õpilastel tutvuda kogu muuseumi ekspositsiooniga.
Programmi miinimumhind on 60.- eurot.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.4348, 24.7436
Maakond:
Keskus:
Otsekontakt:
6 411 739
Programmi läbiviija:
Eesti Loodusmuuseumi pedagoogid
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
Sissejuhatus ja programmi tutvustus (5 minutit):
- Tutvustus ja õppeprogrammi eesmärkide selgitus.
- Miks on oluline mõista eluslooduse arengut?
- Ülevaade sellest, milliseid ajastuid me uurime ja miks just neid.
Ühiselt ajatelje loomine (40 minutit):
- Juhendaja selgitab ja juhendab õpilasi ajatelje loomisel.
- Õpetaja räägib iga ajastu olulisematest sündmustest ja muutustest eluslooduses, samal ajal täiendavad õpilased ükshaaval järjest ajatelge oma märksõnadega, mis neile tunni algul jagati.
- Juhendaja selgitab ja juhendab õpilasi ajatelje täitmisel.
Fossiilibingo ja kokkuvõte (15 minutit):
- Õpilased osalevad fossiilibingo mängus, mis seostub erinevate kivististe ära tundmisega.
- Lühike kokkuvõte programmi olulisematest teemadest ja ajastute seostest tänapäevaga. Kokkuvõtte arutelus osalevad kõik õpilased, aga suunavaid küsimusi esitab õpetaja.
- Õpilastele antakse võimalus esitada küsimusi ja jagada mõtteid programmi kohta.