Digikoristusnädal 2022

Autor:

Tartu loodusmaja
digikoristusnädal 2022
Tartu loodusmaja

Lisainfo

Tartu loodusmaja
+372 736 6120

Eesti Rohelise kooli programm kutsub õppeasutusi, õpilasi ja kõiki huvilisi osa võtma suurest digitaalsest koristusnädalast 24.-30.01.2022!

Võtame ette enda seadmed (sülearvutid, tahvelarvutid, nutitelefonid, jne) tööl, kodus või koolis ning korrastame enda digielu, kustutades kõik ebavajaliku infomüra ja failid, mis kuhjudes digitaalseks prügiks on muutunud. Digikoristades teeme head loodusele – nimelt jätab iga digitaalselt tehtud tegevus keskkonnale pisikese jälje, täpselt nagu muu tarbimise puhul.

Meie energiakasutus kasvab järjekindlalt, kuid alati ei oska me oma igapäevaseid tegevusi või tegematajätmisi sellega seostada. E-postkasti ummistavad listikirjad, sorteerimata sajad udused puhkusefotod ning eri kasutute teenuste kontod tarbivad kõik energiat läbi seadmete ja programmide, kus neid hoiustatakse, liigutatakse ja turvatakse. Kõik need väikesed harjumused kuhjuvad aastatega aga meie planeeti mõjutavaks reaalseks CO2 jalajäljeks. Kui paljud nendest failidest, kirjadest, kontodest aga tegelikult sulle vajalikud ja säilitamist väärt on? Peale heateo loodusele, muudad enda andmeid kustutades oma seadmed kiiremaks, vähendad infomüra ja võidad edaspidi aega, kuna leiad enda asju paremini üles.

Digikoristusnädal kulmineerub suure üle-eestilise Telia Digitaalse koristuspäevaga 28.jaanuaril, kuhu kutsume samuti end kirja panema!

NB! Kooliklassidega osaledes on ülesanded sobilikud pigem põhikooli teisest astmest alates, sobides noortele, kes juba iseseisvalt digiseadmetega toimetavad ja erinevaid keskkondi kasutavad.

Digikoristusnädalat 2022 korraldab Eesti Rohelise kooli programm koostöös Tartu loodusmajaga. Kampaania partneriks on Telia Eesti AS, toetas TalTech.

#digikoristusnädal2022

OSALEMINE

  1. Pane ennast kirja kas õppeasutuse meeskonna (nt kooli/lasteaia õpetajate ja töötajate rühm, Rohelise kooli keskkonnatöörühm, vms), kooliklassi, pere või üksikosalejana SIIN.
  2. Vali seadmed, kus nädala jooksul digipuhastust teed – kas nutitelefonis, tahvelarvutis, sülearvutis või lauarvutis (nii tööl kui kodus), eriti agar digipuhastaja võib sukelduda kordamööda kõigisse.
  3. Sea sihiks kindel aeg, kui kaua saad digikoristusega selle nädala jooksul tegeleda – näiteks iga päev 15 minutit, 30 minutit või tunni-paar ning pea sellest rõõmuga kinni.
  4. Järgi igal hommikul ülesannet, mis Facebooki üritussekodulehele või Instagrami ilmub ning pane käed külge!
  5. Jaga edusamme, et koos puhtamaid seadmeid ja päid tähistada! Anna meile digikoristusnädala lõpus tagasisidevormis märku, mitu ülesannet nädala jooksul ellu viisid ja millise uue digikoristusharjumuse endaga kampaaniast kaasa võtad. Kui võimalik, märgi nädala jooksul üles mitu mega- või gigabaiti ebavajalikke faile enda digiseadmetest kustutasid.
  • Õpetajad saavad soovi korral ülesannete kava tellida ette enda e-postkasti, et õppetegevusi paremini planeerida. Kooliklassidele on lisategevuseks Kahooti viktoriin.

AUHINNAD

Ülesandeid edukalt täitnud osalejate vahel lähevad jagamisele auhinnad, mille on välja pannud Telia Eesti ja TalTech.

  • Koolide vahel loosime välja kaks komplekti põnevaid hariduslikke kaardimänge, mille on noortele loonud TalTechi IT- ja küberkaitse valdkonna teadlased. Esimene on tuntud Maffia/Libahundi mängust inspireeritud  IT-ametite mäng “Paharetid ettevõttes ehk serverid kukuvad öösiti” ja teine “CyberSeC – küberkaitse juhtumid”.
  • Rohelise kooli programmiga liitunud õppeasutuste vahel loosime välja lisaks kaks auhinda. Õppeasutuse meeskonnale on auhinnaks loodusretk kevadel 2022 (ca 12 in) ja klassile 500 euro ulatuses reisitoetust mõne Eesti keskkonnaharidusega seotud muuseumi/õppekeskuse/matka/ettevõtte külastamiseks
  • Üksi või perega osalevate digikoristushuviliste vahel loosime välja koostööpartner Telia poolt välja pandud kaks välist kõvaketast, et tublidel digikoristajatel oleks võimalik andmeid turvaliselt ja keskkonnasõbralikumalt tallel hoida

Auhindade loosimises saavad osaleda kõik registreerunud osalejad, kes on hiljemalt 4. veebruari õhtuks jaganud tagasidevormi kaudu enda, pere, meeskonna või klassi digikoristusnädala edusamme ja muljeid.