Teeme Ära 2+2 talgupäev 1. mail 2021

Autor:

Helen Kivisild
Tähelepanu all on teemana ka igaühe looduskaitse
Teeme Ära talgupäeva üheks teemaks on igaühe looduskaitse

Kevad on kätte jõudnud ja soojad ilmad meelitavad õue. Tavapäraselt kutsub õpilasi õue avastama, tegutsema ja õppima ka Teeme Ära talgupäev, kus tänavused põnevad talguteod on putukahotelli meisterdamine ning paljudele juba tuttav nurmenukkude vaatlemine. Üle-eestiline Teeme Ära 2+2 talgupäev toimub 1. mail, järgides kehtivaid piiranguid ning 2+2 reeglit. Õpilased on oodatud kaasa lööma omale sobival ajal aprilli lõpus või mai alguses.

Putukahotelli meisterdamine sobib nii väiksemale kui ka suuremale talgulisele

Kutsume sel aastal kõiki huvilisi meisterdama käepärastest materjalidest putukahotelle. Putukalisi tasub aias soosida, sest nende hulgas on nii aiakahjurite hävitajad kui ka taimede tolmeldajad. Seega on putukatele elupaikade ehitamine küll väike, aga oluline samm suurte muutuste poole meid ümbritseva keskkonna ja loodusliku mitmekesisuse hoidmisel. Putukatele elupaikade rajamine on jõukohane ja lõbus tegevus ka lasteaialastele.

Putukatest sõltub peaaegu 90% maailma õistaimede levik, nad on edukad aiakahjurite hävitajad ja toiduks paljudele liikidele ehk väga oluline osa meie ökosüsteemidest. Rajades õuedesse putukahotelle, kus liigid saavad talvituda, paljuneda ja varjuda, toetame putukate elurikkust ja üleüldist ökosüsteemi. Putukahotell võib koosneda väga eriilmelistest looduslikest materjalidest. Erinevate liikide ligimeelitamiseks võib kasutada nii puitu, telliskive, heina, käbisid, multši, oksi, sammalt kui ka väikseid kive ning muud kodus leiduvat. Mida eriilmelisemad on hotelli “toad”, seda rohkem putukaid sinna elama asub.

Pannes kirja oma putukahotelli talguteo ja võttes ette putukatele hubase elupaiga ehitamise, panustad ka loodus- ja keskkonnahariduse viimiseni veel rohkemate laste ja noorteni. LHV Noortepank kingib kõigi putukahotelli tegijate nimel 1500 eurot Tartu loodusmajale. Putukahotellide ehitamise kohta leiad rohkem infot Teeme Ära talguveebist.

Nurmenukuvaatlus toob lapsed loodusele lähemale

Teeme Ära talgupäeva raames sai 2019. aastal hoo sisse üle-eestiline kodanikuteaduse algatus „Eesti otsib nurmenukke“, mida korraldavad Tartu Ülikooli teadlased. Nagu 2019. ja 2020. aastal, on ka tänavuse kordusuuringu eesmärk kaardistada nurmenukke ning määrata nende õite tüüp, et uurida maastikumuutuste mõju elurikkusele. Eelnevatel aastatel on just Eesti koolidel ja lasteaedadel olnud väga oluline roll meie projekti õnnestumisel. Õpilaste panus on olnud kõigi vaatluste hulgas suurim ning väga loodame ka see aasta näha koole üle Eesti osa võtmas.

Paraku pole ka sellel aastal võimalik nurmenukuvaatlusi teha suurtes gruppides. Samas on nurmenukkude kaardistamine väga sobiv lisategevus loodushuvilistele peredele ja üksinda vaatlejatele. Nagu eelmiselgi aastal, võib appi võtta nutitelefonid või tahvelarvutid ning sisestada andmed vaatluse käigus otse nurmenukuveebi nurmenukk.ee, kus on käepäraselt lisaks digitaalsele vaatlusvormile olemas ka põhiline vaatlust puudutav juhend. Ehk sobib ka nurmenukuvaatlust noortele pakkuda distantsõppe raames praktilise ülesandena, mis lisaks uutele teadmistele võimaldab õpilastel looduses mõnusalt aega veeta ning ühtlasi panustada Eesti teadusesse. Kindlasti tuleks kõigil osalejatel kinni pidada koroonaga seotud piirangutest.

Nurmenukkude otsimisel saab jälgida meie Facebooki sündmust ja nurmenukuveebi aadressil:  www.nurmenukk.ee. Enne nurmenukkude otsimist on võimalus virtuaalselt õppida ja määrata õietüüpe Kahooti viktoriinis