Jäätmetekke vähendamise nädal 19.-27.11

Autor:

Helen Kivisild
oluline

Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal "Ringsed ja kestlikud tekstiilid", alapealkirjaga „Jäätmed on moest väljas“ (European week for the waste reduction. Circular and sustainable textiles. Waste is out of fashion!) toimub taaskord novembri eelviimasel nädalal: 19.-27. november 2022.

Kõige olulisem on tekstiilijäätmete tekke vältimine! Tooteid ja teenuseid on disainitud kogu olelusringi ning tarbija reaalseid vajadusi arvestades. Toodete võimalikult kaua kasutuses hoidmine – korduskasutus, ümberkujundamine, parandamine, kasutusotstarbe muutmine.

Üleeuroopalise jäätmetekke vähendamise nädala raames kutsume teid üles jäätmeteket vältima ning ressursse mõistlikult kasutama!

 

Kui hästi tead ringsete ja kestlike tekstiilidega seotud mõisteid, saad järele proovida veebiviktoriinil.

Keskkonnaamet kutsub kaasa lööma Facebooki üritusel „Kõige ilusam paik“, kus kogume nippe ja näiteid parandatud rõivastest, kinnastest, sokkidest ja muudest kodutekstiilidest. Ootame fotosid parandatud esemetest ja ka paari lauset selle kohta, miks see ese vääris parandamist ja mis nippe kasutati. Lähtume mõttest: iga auk pole veel maailmalõpp ja iga plekk pole veel häbiplekk! 

Kui teadmisi ja oskusi napib, vaata järele esmaspäevast veebiloengut „Kuidas teha kõige ilusamat paika?“ Oma parandustöid näitas ja kogemusi jagas käsitööline Kairi Orav. Loengust saab teada mis vahe on lappimisel ja nõelumisel, milliseid töövahendeid kasutada. Saab näha, kuidas pikendada villaste sokkide ja sõrmikute elu. Ja ka seda, kuidas villases rätikus olevast august saab hoopis lumehelves. Ja muidugi selgub, mis on salapärane koiaugutikand.

Parandamisoskuste õppimine ja nende kasutamine aitab kaasa tekstiilijäätmete vähendamisele. Me kõik saame vähendada uute rõivaesemete soetamist ja pikendada hoopis olemasolevate riiete eluiga. Riideid saab nõeluda või lappida ja alati on auku lihtsam parandada siis, kui see on alles väike.

 Tule ja näita kuidas SINA oma vanu riideid korduskasutad!

Jäätmetekke vähendamise nädalal saad teha erinevaid tegevusi, vali omale sobivaim:

1) Koristustalgud/ koristusaktsioonid

2) Korduskasutus ja korduskasutuseks ettevalmistamine (kirbuturud - kellegi vana on minu uus; parandamiskojad)

3) Jäätmetekke vältimine ja vähendamine tekkekohas (teadlikkuse tõstmine, kas mul ikka on vaja seda „pluusi“ osta? Tarbime vähem!)

4) Temaatiline fookus: ringsed ja kestlikud tekstiilid (vanadest riietest uute asjade tootmine)

5) Jäätmete liigiti kogumine (ehk jäätmete sorteerimine) ja ümbertöötlus

Organiseeri tegevus(i) või üritus(i), mis aitab kaasa tekstiiljäätmete tekke vältimisele või/ ja tekstiili korduskasutuseks ning registreeri tegevus https://ewwr.eu/ lehel.

Euroopa jäätmetekke vähendamise nädala „Ringsed ja kestlikud tekstiilid“ üleskutse video on leitav youtubest: https://www.youtube.com/watch?v=q7lA_qJWOXU ja Keskkonnaministeeriumi FB-lehelt: https://fb.watch/gFLnoHHSCy/.

Jäätmetekke vähendamise nädala materjalid (poster, bännerid, logod), mida saab oma tegevustes kasutada asuvad pilv.envir.ee.

Jäätmetekke vähendamise nädal ringsed tekstiilid