Auli ja teisi merelinde ohustab kaaspüük

Autor:

Eva-Liisa_Orula
Vasakul on foto vees ujuvast aulist, paremal sinisel taustal tekst
Uku Paal / Eesti Ornitoloogiaühing

Aasta lind aul on langeva arvukusega liik, keda ohustavad peamiselt avamere tuuleparkide rajamine toitumisaladele, merereostus ja kaaspüük. Värskest aasta linnu teadusuudisest saab teada, milline on kaaspüügi mõju merelindudele.

Läänemeri on arktilistele merelindude oluline talvitamisala, eriti selle madal lõunarannik. Möödunud sajandi lõpul talvitas Läänemerel ligikaudu 7,5 miljonit veelindu. Viimastel kümnenditel on talvitajate arv langenud, enim just sukelduvate lindude oma. Näiteks tänavuse aasta linnu auli arvukus on vähenenud koguni 65%. Merelindude hukkumises mängib rolli kaaspüük ehk kogemata kalapüügivahenditesse sattumine.

Kui palju linde hukkub kaaspüügis ning mil määral mõjutab kaaspüük linnuasurkonda, saab lugeda aasta linnu teadusuudisest ja kuulata Vikerraadiost.

Kuni detsembrini ilmub kord kuus aasta linnu lehel www.eoy.ee/aul teadusuudis, mis annab ülevaate auli eluolu ja käekäiku käsitlevatest teadusuuringutest. Teadusuudiseid saab kuulata ka Vikerraadio saatest "Ökoskoop", mis on eetris esmaspäeviti kell 10.05.

Aasta linnu teadusuudiseid toimetab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.

Toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisateave:
Marko Mägi
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog
marko.magi@ut.ee
www.eoy.ee/aul