placeholder

Universum sai alguse 13.798 miljardit aastat tagasi. Me ei tea täpselt, mis oli enne universumit või täpselt kuidas see alguse sai aga seda, mida me universumi algusest teame kirjeldab kõige paremini suure paugu mudel. See on hetkel enimlevinud mudel universumi varajase arengu kirjeldamiseks ning läheb kokku meie praeguste teadmistega universumist. Plahvatus? Suurt pauku kujutatakse enamasti ette, kui plahvatust. Tegelikkuses oli see pigem kogu aegruumi ühtlane paisumine. Kiirus, millega see paisumine toimus, oli väga suur. Paisumise tulemusena hakkas universum piisavalt jahtuma ning aina keerukamad osakesed said tekkida. Umbes 370 000 aastat pärast algust hakkasid esimesed vesiniku aatomid tekkima. Tähtede ja galaktikate tekkimiseni kulus veel miljard aastat.

Lisainfo:

Keskkonnaridusliku sisuga õppeklipid jagunevad üheksa peateema alla: “Ökoloogilised põhiprotsessid”, “Ilm ja kliima”, “Eesti looduse arengulugu”, “Elurikkus ja looduskaitse Eestis”, “Eesti loodusvarad ja nende kasutamine”, “Tarbimine”, “Keskkonnaprobleemid”, “Säästev areng ühiskonnas”, “Universumi ja elu evolutsioon”.

2-5-minutiliste, lavastuslike lühifilmide ülesehitus on läbi kõikide teemade ühesugune: esimeses osas saab (ka üle võlli) nalja, lõpuosas esitab näitleja teemakohase teadusliku definitsiooni ning toob mõne näite. Selline lahendus peaks kõnetama koolitunnis istuvaid põhikooli vanema astme õpilasi, aga laiemalt ka kõiki neid, kel oma elus keskkonnateemadega kokkupuudet on. Ehk siis- meid kõiki.

Klippidel on ka venekeelsed subtiitrid, klippide kogupikkuseks on 3 tundi ja 45 minutit.

Režissöör/Stsenarist Rasmus Merivoo, operaator Mattias Veermets, kunstnik Helen Ehandi, tegevprodutsent Maario Masing. Näitlejad Merle Palmiste, Paul Laasik, Jim Ashilevi, Marek Tammets, Roland Treima, Kristiina Rebane jt. Produtsendid Ylle Rajasaar, Pelle Vellevoog.

Sari on valminud Euroopa Sotsiaalfondi keskkonnaameti programmi "Keskkonnahariduse arendamine" toel.

Keel:

Eesti keel
Vene keel

Sihtgrupp:

7-9 kl III kooliaste
Gümnaasium
Täiskasvanud

Otsekontakt:

Materjali autor:

Fookus-Pookus OÜ 2015

Formaat:

Video

Seotud failid:

Autor:
Fookus-Pookus OÜ
49 Maailmaruum tööleht.pdf(563.48 KB)
Autor:
Fookus-Pookus OÜ
49 Maailmaruum.pdf(588.38 KB)

Viimati uuendatud:

14.08.2020