Õppeprogrammi raames tutvutakse eksootiliste putukatega (nt hiid-raagritsikas), keda lähedalt uurides suureneb looduskontakt lapse ja looduse vahel. Üheskoos arutletakse teemadel nagu putukate tähtsus maailmas (nii inimese kui looduse seisukohast) ja hirm putukate ees. Tunni teises osas saavad õpilased mikroskoopide abil lähemalt tuttavaks putukate kehaosadega - rühmatööna vaadeldakse tiibu, silmi, jalgu. Kogu õppeprogrammi vältel rõhutatakse looduse mitmekesisust ja jätkusuutliku eluviisi sõnumit. Õppeprogrammi lõpus voolib iga õpilane omale meelepärase putuka. Õppeprogramm on sobilik 1.-3. klassile. 

 

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Loodusõpetus I kooliaste: .

1. kl: Inimese meeled ja avastamine. Elus ja eluta.

2. kl: Organismid ja elupaigad: Maismaataimed ja -loomad, välisehitus ja mitmekesisus. Loodust säästev käitumine.

3. kl: Organismide rühmad ja kooselu: Loomade mitmekesisus. Elusolendite kooselu. Jätkusuutlik eluviis, loodushoid.

 

Lõiming:

Kunst I kooliaste

Plaanimine ja ideede arendamine; loomine.

 

Läbivad teemad: keskkond ja jätkusuutlik areng, väärtused ja kõlblus.

Õpitulemused:

• Õpilane toob näiteid putukate tähtsuse kohta looduses.
• Õpilane kirjeldab putukate välisehitust ning seostab seda elukeskkonnaga;
• Õpilane mõistab, et inimene on osa loodusest ja sõltub sellest; toob näiteid, kuidas inimene loodust oma tegevusega mõjutab.
• Õpilane teeb kahe- ja kolmemõõtmelisi kunstitöid spontaanselt, kasutades lihtsamaid tehnikaid ja töövõtteid.

Üldpädevused:

kultuuri- ja väärtuspädevus
õpipädevus
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Meetodid: õppetunnis kasutatakse avastusõppe ja probleemõppe meetodeid: õppekäik, vaatlus mikroskoopidega, rühmatöö, arutelu, loovülesanne.

 

Õppevahendid ja -materjalid: elusputukad, mikroskoobid (iga 2-3 õpilase kohta üks), kuivanud putukate ja kehaosade preparaadid, plastiliin ja voolimisalus (igaühele oma).

Juhis õpetajale:

  • Õppeprorgammil osalemiseks on vaja registreerida aeg e-posti aadressil https://tallinnzoo.ee/telli/ . Kui õppeprogrammil osalevad erivajadusega õpilased, palume sellest teada anda programmi broneerimisel.
  • Enne loomaaeda tulekut palume õpilastele selgitada, et õppeprogramm on õppetund, millel on kindel teema ja eesmärgid ning kus on erinevaid tegevusi ja ülesandeid.
  • Programmile tulles palume tutvuda eelnevalt loomaaia külastuseeskirjadega https://tallinnzoo.ee/kulastusreeglid/.
  • Programmi ajal peab õpetaja aitama distsipliini hoida.
  • Kõik vajalikud vahendid tagatakse korraldajate poolt, antud õppeprogramm toimub sisetingimustes klassiruumides.
  • Pärast õppeprogrammi on grupil võimalus jääda iseseisvalt loomaaeda jalutama.
  • Õpetaja/rühma saatja on teretulnud pärast loomaaia külastust andma tagasisidet aadressil zoo@tallinnzoo.ee

Kirjeldavad märksõnad:

Sihtrühm:

1-3 klass I kooliaste

Kestus:

90 min

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

250€

Lisainfo:

 

Pileteid ei lisandu. Iga 10 õpilase kohta üks täiskasvanud saatja hinna sees.

Läbiviimise koht:

Tallinna Loomaaed, Ehitajate tee 150

Läbiviimise asukoht:

59.4179497, 24.6574629

Programmi läbiviija:

Kristiina Taits (TÜ bio magister + õpetajakoolitus), Liina Pork (TÜ bio baka), Heiko Kruusi (TÜ bio baka), Kaari Uibomägi (TÜ geoloogia baka), Kätlin Kukebal (TÜ Pärnu Kolledž turismiettevõtlus + õpetajakutse)

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

  1. Sissejuhatus (10 min)

Juhendajad tutvustavad loomaaias kehtivaid reegleid ja eelolevat programmi. Toimub teemat sisse juhatav arutelu: õpilased nimetavad putukaid, keda teavad. Koos juhendajaga arutletakse lühidalt teemadel nagu putukahirm ja putukate vajalikkus maailmas – mida lapsed arvavad?

Vajadusel jagatakse klass kaheks väiksemaks rühmaks ning viiakse järgnevad tegevused läbi paralleelselt vahetustega.

  1. Teema arendus (70 min)

Õppekäik koos aruteluga (20 min)

  • Suundutakse eluslooduse klassi, kus vaadeldakse üheskoos erinevaid putukaid ja arutletakse nende tähtsuse üle nii inimese kui looduse seisukohast. Muuhulgas tehakse juttu putukate eri rollidest - röövtoidulised, taimtoidulised, lagundajad jmt maailmas. Mis juhtuks, kui putukaid ei oleks? 
  • Lähemalt vaadeldakse hiid-raagritsikat, hiidritsikat ja Madagaskari prussakat. Lapsed saavad soovi korral putukaid puudutada, võimaldades üle saada hirmust ja/või suurendades looduskontakti. Tegevuse käigus pööratakse tähelepanu putukate varjevärvusele jm eripäradele putukate välimuses, seostades seda tema päritolu keskkonnaga.

Praktiline ülesanne mikroskoobiga (20 min)

  • Õpilased arutlevad koos juhendajaga putukate peamiste tunnuste üle – peamised kehaosad, jalgade arv, tiibade paiknemine, arv ja mitmekesisus jms. Õpilastele tutvustatakse töötamist mikroskoobiga. Õpilased vaatlevad 2-3-liikmelistes rühmades mikroskoobi abil putukaid lähemalt (suised, tundlad, tiivad, jalad jne).

Praktiline ülesanne (30 min)

  • Õpilased voolivad ise ühe vaadeldud putukaliikidest (individuaalne töö).

 

  1. Kokkuvõte (10 min)

Tunni lõpus arutletakse õpilastega programmil läbitud teemadel, et saada tagasisidet selle kohta, mida õpilased tunnis omandasid, mis oli nende jaoks eriti huvitav, mis meeldis vähem ning kas õppetunni eesmärgid said täidetud.

Viimati uuendatud: