Programm viiakse läbi aktiivõppetegevuste. Programmis osaleja saab teada kõike mesilastest, nende käitumisest, korjealadest ja tantsudest. Lisaks õpime selgeks mesiniku inventaari ja saame teada ,,kuidas mesi tarust purki jõuab. Mis on head mee omadused. Saame teada millistelt õitelt korjab, millist värvi õietolmu ja milliseid taimi mesilased eelistavad. Peale teooria, läheme koos lastega praktilisele vaatlusele taru juurde. Omandame teadmised päriselust. Kui tootmishoones on seadmetega tutvutud, siis toimub ka kontroll küsimustega mäng, kus kogu õpitu kinnistub. Programmi lõpus saavad kõik osalejad tunnistused.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Programm lõimub loodusõpetuse ainega. II kooliaste, Loodus teadus .Selgrootud loomad, mesilased, putukad.
Õpitulemused:
Eesmärk on see ,et lapsed ei kardaks enam mesilasi ja saaks teada kui toredad on mesilased. Aretatud mitte nõelavad mesilased.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Õppemeetodid on praktilised.
Vahendid: Mesiniku kostüümid kõigile lastele.
Vahendid on mõeldud rühmatööks. Vaatlustaru, lamineeritud pildid mesilastest, mesitarust. Teadmiste kontroll, mesindusmäng.
Juhis õpetajale:
Enne õppeprogrammi ei pea õpetaja õpilasi ette valmistama. Eelnevaid teadmisi ei ole õpilastel vaja.
Selga panna ilmastikule vastav riietus. Soovituslik tüdrukutel juuksed kinni. Pähe õhukesed mütsid ja kätte õhukesed kindad.Osalised saavad selga mesilaste kaitsekostüümid.
Õppeprogrammis pakutakse mett, saia ja piima.
Õpetajalt küsitakse suulist tagasisidet enne, kuid grupp läheb bussile.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Programm sobib ratastooliga ehk liikumispuudega osalejatele.
Osalised saavad selga mesilaste kaitsekostüümid.
Programm ei sobi osalejatele, kellel on mesilaste või mee vastu allergia.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
58.3547856, 26.6580805
Programmi läbiviija:
Ragne Kärner-Neevits, Kaspri talu perenaine
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
Programm kestab 2 tundi ,lõpus teeme teadmiste kontrolli ja kõik saavad tunnistused.
Sissejuhatus 15min
Perenaine tutvustab mesilaspere liikmeid: mesilasema, töömesilane, lesk. Erinevate pereliikmete tööjaotus. Mesilase kehaehituse eripärad.
Selgitatakse erinevusi herilase, mesilase, kimalase ehk maamesilase ja tema lähisugulaste vahel.
1.Korjepunkt - Asume õisi otsima, kaasas luubid-vaatame millist värvi on õietolm. Perenaine räägib ja näitab parimaid meetaimi(paju, võilill, vaarikas põdrakanep ,pärn, mesikas, valgeristik, kanarbik). Selgitame välja milliseid taimi mesilane korjab: õietolm, nektar. Räägime taimede ehitusest ja vaatame millised on taimeosad kus on õietolm ja nektar
2.Sülemlemine. Kevad kogub hoogu ja mesilastel hakkab tarus kitsas, selgitame, mis on sülemlemine. Proovime läbi kuidas mesilane sumiseb ja palume vaikust, kui juhendaja käe üles tõstab.
3. Mesilase nägemine ja orienteerumisvõime. Mesilane näeb kõige paremini kollast, sinist ja valget värvust. Hea korje asukohast teab mesilane teistele korjetantsuga: kaheksakujulised ringid, mida kiiremad ringid, seda lähemale asub korjeala. Kui tants on vibuv, siis asub ala kaugel.
4.Mesilaste vaenlased- Vaenlasteks on herilased, hiired, karud.
5.Nõelamine- Perenaine selgitab astla olemust. Mesilastel on astla otsas kida, mis võimaldab teise mesilase kitiinkestast nõela kätte saada, aga inimeste küljest mitte. Ilma astlata mesilane sureb.
Kokkuvõtted ja tunnistused 15min.
Mesilaspere lõpetab oma tegevuse õhtul. Lõpetuseks antakse tunnistused, pakutakse mett , saia ja piima.