

See on kõige parem viis teha tutvust ordoviitsiumi kihtides olevate maavarade, kivimite ja kivististega. Allmaakaevanduses tutvutakse erinevate kihtidega, ELKS Kivitoas tekib ülevaade ordoviitsiumi kihtides leiduvatest kivimitest ja kivististest, aherainemäel kinnistatakse praktiliselt saadud teadmisi.

Programmi käigus uuritakse: milline on karjääri tranšeedesse kogunenud vesi, kui kaua võtab aega selle muutumine samaväärseks loodusliku veekoguga. Kas teda võib kunagi kasutada joogiveena.

Oled oodatud matkale Ubari Maastikukaitsealal koos praktilise mägironimise algkursusega. Matk koosneb 5 + 5 kilomeetri jalgsi läbimisest koos varustusega, kestab 5 tundi ning matka ajal toimub praktiline mägironimise kursus. Õpime köie abil laskumist ja mäkketõusu. Lisaks külastame looduslikke liivakivi astanguid, -koopad ning paekivi astanguid (paljandid). Viibime paekivist varjualustes ja uurime metsaelanike elukohti. Lisaks õpime maastikul tundma 2000-aastast pärandkultuuri ning naudime ilusaid vaateid Kolga lahele ning Rammu saarele.

Rummu raba retke käigus tutvutakse soo arengujärkudega ning õpitakse tundma rabaelustikku, rabas elavate liikide omavahelisi suhteid ja seoseid elukeskkonnaga. Vaadeldakse raba kindla liigi seisukohast ning retke lõpus arutletakse liigi elutingimuste üle. Õpitakse tundma Rummu raba ning selle väärtusi. Liikumine rabas ligi 1,5 km on räätsadel. Teekonna pikkus 4-5 km.

Programm annab ülevaate, kas ja kuidas maavarade (põlevkivi+turvas) kaevandamine mõjutab vee kvaliteeti. Millised on muutused vees. Samuti uuritakse kaevandamise järgset vee kvaliteedi taastumist. Mõtiskletakse puhta vee olulisuse üle.