

Õppeprogrammi käigus tutvustame Pandivere kõrgustikku ja Pandivere-Adavere-Põltsamaa nitraaditundlikku ala keskendudes nende olulisusele ning eripärale puhta vee tekke seisukohast. Külastame Äntu allikajärvi, Metsamõisa karstilehtreid ja- koopaid, mõõdame nutiseadmega vee füüsikalisi omadusi, vaatleme fossiile. Soovi korral saame käia Norra allikatel. Ökoturismi Ühing on omistanud programmile EHE märgise.

Õppeprogrammi käigus jagame praktilisi nõuandeid looduses liikujale: kuidas vältida eksimist, mida teha siis, kui oleme tee kaotanud ja kuidas eksimise korral endast märku anda. Anname nõu, kuidas eksinut abistada ja kutsuda abi. Suvel ja sügisel õpime tundma söödavaid ja mürgiseid taimeliike. Teeme onni, süütame lõkke ja teeme teed, soovi korral keedame suppi.

Programmi käigus harjutame maastikul orienteerumist kompassi ja kaardi abil. Õpilased läbivad orienteerumisrajal kas üksikult või paarides 10 kontrollpunkti. Rajal tutvutakse erisuguste pinnavormidega nagu oosid, künkad, teed, rajatised jms. Valmistame päikesekella ja tutvume selle kasutamisega.

Räätsamatka käigus tutvutakse soo arengujärkudega ning õpitakse tundma rabaelustikku, rabas elavate liikide omavahelisi suhteid ja seoseid elukeskkonnaga.
Vaadeldakse raba kindla liigi seisukohast ning retke lõpus arutletakse liigi elutingimuste üle. Soo, siirdesoo ja raba taimestik, loomastiku areng ja tegevusjäljed looduses.Õpitakse tundma Järvesood ja Savalduma sood ning selle väärtusi. Vaatleme kurisuid, mis neelavad Järvesoost ja Savalduma soost valguvat vett. Puhkehetkel keedame teed rabaveest ja looduslikest taimedest.
Läbime 3 tunni jooksul ligi 5 km, sellest räätsadega 1,5- 3 km olenevalt sademetest. vajalikud 10- 20 cm ulatuses veekindlad jalanõud.
Räätsamatku ei toimu 23.aprill kuni 24 juuni, mil on räätsarahu!
Rabasõbralikud räätsad video:
Programmile on omistatud ökoturismi kvaliteeti kinnitav EHE märgis.

Programmi käigus tuletatakse koolis õpitu põhjal meelde Maa arengu põhietappe. Õppekäigul käsitletakse seda konkreetsemalt Pandivere kõrgustiku näitel, samas tutvutakse ka kivimite ja fossiilide näidistega.