
Tutvustame Pandivere kõrgustikku ja Pandivere-Adavere-Põltsamaa nitraaditundlikku ala, keskendudes nende tähtsusele ning eripärale puhta vee ja selle tekke seisukohast. Praktilisteks näideteks on looduses on Äntu allikajäved ja Metsamõisa karstilehtrid. Soovi korral saame käia Norra allikatel.

Antakse näitlik ülevaade miljonite aastate jooksul toimunud geoloogilistest protsessidest nuhvliga ja praktikas, looduses. Õpitakse seostama geoloogilisi protsesse elu arenguga Maal ning seostama neid ka maavarade tekkimisega. Õpitakse tundma Eesti geoloogilist aluskorda ning maavarasid ning nende geograafilist jaotust – liiv, lubjakivi, graniit, savi, põlevkivi, turvas. Määratakse erinevate vete kvaliteeti: elektrijuhtivus, pH, temperatuur. Arendatakse tärkamisoskuse ja analüüsivõimet. Antakse sisu mõistetele – kambrium, ordoviitsium, silur ja devon. Õpitakse Nuhvlite kasutusfunktsioone. Toimub teadmiste süvendamine kultuuriloost ning loodusest ja erinevate õppeainete integratsioon.

Sissejuhatus Puhta vee teemapargi õppehoone juures (20 minutit)
Õppeprogrammi tutvustus
Jaotame õpilased 2- kuni 3-liikmelisteks gruppideks kasutades erinevaid kivimeid –erineva värvitooniga paekivid, gneiss, graniit, telliskivi tükid jne. Õpilased määravad ära enda käes oleva kivimi tekkeprotsessi järgi.
Jagatakse kätte nuhvlid ning sisestatakse gruppide nimed. Avatakse koos nuhvli rakendus ning juhendaja õpetab, kuidas nuhvlit kasutada ning räägib reeglitest:
• Kahe küsimuse tagant vahetatakse grupi siseselt õpilast, kes kannab nuhvlit.
• Küsimustele vastamise kiirus ei ole oluline – tegemist ei ole võistlusega.
Teema käsitlus
Nuhvliga Puhta vee teemapargis liikumine ja küsimusepunktide otsimine kestusega 1 tund ja 20 minutit.
Õpilased otsivad ja läbivad iseseisvalt enda valitud järjekorras kuni 15 vaatluskohta ning vastavad neis kohtades avanevatele küsimustele. Programmi kestel liigutakse u 2,5 km pikkune marsruut. Küsimuste vahel on 2-3 loomingulist ülesannet (nt teha foto etteantud stsenaariumiga).
Pandivere kõrgustiku tekke ajalugu
Põhjavee teke
Pandivere kõrgustiku – imetajad, linnud, kalad, selgrootud, vetikad
Nelja- viie (olenevalt aastaajast) karstivormi otsimine ja määramine nuhvlis oleva õpetuse abil
Pandivere kõrgustikul ja Pandivere-Põltsamaa- Adavere nitraaditundlikul alal paiknevate maakondade ja omavalitsuste ning külade määramine.
Asulate ja teedevõrgu areng Pandivere kõrgustikul
Ohud Pandivere nitraaditundlikule alale ja keskkonnale
Positsioneeritakse ennast kaardil ning määratakse lähedal asuvate looduslike objektide kaugused ning suund
Tehakse fotosid etteantud stsenaariumi järgi
Retke käigus valmib samakõrgusjoontega loodusliku asukoha mudel ja vaadeldakse seda 3-D mudelina ning valmistatakse 3D fotod.
Kokkuvõte Puhta vee teemapargi õppehoone juures (20 minutit)

