põlevkivi mäng
Sihtgrupp: 7-9 kl III kooliaste, Gümnaasium
Lühikirjeldus:

Põlevkivi töötleval tööstusel on Eesti kõige suurema tööstusharuna ka kõige olulisem keskkonnamõju. Seetõttu tuleb selle sektori tähtsuse hindamisel riigi majandusele  hoolikalt kaaluda sotsiaalmajanduslike ja energiajulgeoleku aspekte ning ka keskkonnaaspekte

Töötoa programm annab infot põlevkivi kaevandamise erinevatest aspektidest ja mõjudest inimesele/keskkonnale/majandusele.

Programm koosneb: temaatilistest videotest, allegoorilisest kaevandusteemalisest rollimängust “Mis seal toimub?” ja  aruteludest ÜRO kestlikest ja riiklikest arengueesmärkidest ning tarbimisest

Õpilastele tutvustatakse kestliku arengu sihte, tekitada osalejates emotsionaalse seose rollimängu teemadega, arendades omavahelist koostööd leidmaks kõiki osapooli rahuldava tulemused. Käsitletakse ka eetilisi dilemmasid (nt töötus vs.loodushoid).

Peale õppeprogrammi läbimist õppija:

1) oskab mõista põlevkivi kaevandamise ja töötlemise mõju erinevaid aspekte

2) oskab mõista meie igapäevase elektri tarbimise ning keskkonnamõju seoseid

3) oskab nimetada taastuvenergia liike

4) oskab siduda mängus toimuv nii enne kui pärast üritust praeguses maailmas aktuaalsete teemade ja võimalike isikliku panustamise viisidega.

5) oskab väärtustada koostööd ja mõista kompromissini jõudmise viise.

 

Peale õppeprogrammi läbimist on õppija täiendanud ka  oma väärtuspädevust - suudab tajuda ja väärtustada oma seotust teiste inimeste ja loodusega, samuti mõista probleemide kompleksust ja ühiskonna probleemide/väljakutsete eri aspektide seotust.

Maakond: Tartumaa
peipsi
Sihtgrupp: 4-6 klass II kooliaste, 7-9 kl III kooliaste
Lühikirjeldus:

HETKEL PROGRAMMI EI PAKUTA

Programm toimub Mustveest 7 km kaugusel asuvas Tiheda külas Peipsi järve püsinäitusel. Programmi jooksul tutvutakse Peipsi järvega (geograafilised andmed, järve tähtsus ja elustik), uuritakse erinevaid magevee kalaliike ja kalade kohastumusi eluks vees, teadmisi saab kalapüügist, sh kalapüügivahenditest.

Maakond: Tartumaa
uurimine
Sihtgrupp: 4-6 klass II kooliaste, 7-9 kl III kooliaste
Lühikirjeldus:

Õppeprogrammis „Peipsi järv seljakotis“ õpitakse erinevate meetodite abil tundma Peipsi järvega seotud linde, loomi, selgrootuid, kalu ja taimi. Sõltuvalt õpilaste arvust
moodustatakse 2-4-liikmelised grupid, kes läbivad eri teemadel tegevustepesasid, märkides saadud vastused töölehele. Lisaks vaadatakse ühiselt lühifilmi Peipsist, mis lisaks loodusele annab aimu järveäärsele elutegevusele iseloomulikust kultuurist.

Maakond: Tartumaa
sibulad
Sihtgrupp: 4-6 klass II kooliaste
Lühikirjeldus:

Programmi üldteema on mahe- ja intensiivpõllumajandus ning mõju keskkonnale, vaatluse all on ka kliimamuutuste seos põllumajandusega. Programm toimub kooliklassis ja koosneb 2 osast: I kohtumisel (2x45 min) saadakse ülevaade põllumajanduse viisidest ja selle mõjust loodusele. Praktilise tööna külvavad õpilased klassis kasvtamiseks erinevaid põllukultuure (nt nisu, oder, tatar, kaer), mida nad hakkavad kastma eri kastmislahustega. 6-7 nädala pärast toimub programmi II osa (2x45 min): analüüsitakse taimede kasvu, koevedeliku suhkrusisalduse abil eri kastmislahuste mõju ning hinnatakse eri tava-/mahepõllumajanduse plusse ja miinuseid. Programmis on vajalik õpetaja aktiivne osalus taimede kasvatamisel, sh kastmislahuste tegemisel ja õpilaste juhendamisel taimede eest hoolitsemisel.

Maakond: Tartumaa
Peipsi järv
Sihtgrupp: Lasteaed, 1-3 klass I kooliaste
Lühikirjeldus:

HETKEL PROGRAMMI EI PAKUTA (näitus "Peipsi järve elu tuba" värskendamisel, avamisaeg kinnitamisel, loodetavasti 2021 a juuni alguses)

Peipsi järve kaldal ja püsinäitusel „Peipsi järve elu tuba“ toimuv programm suunab õppijad märkama ja mõistma järve elustiku mitmekesisust, inimeste keskkonnahoidliku käitumise tähtsust ning pakub järve ääres ja näitusel viibimisest huvi tekitavaid elamusi. Peipsi järve tundma õppides arendatakse märkamis- ja eneseväljendusoskusi. Õuetegevustes uuritakse muuhulgas rannaala (taimed, taimejäänused, limuste kojad jms) ja saadakse binokli kasutamise kogemus (eluta ja elus loodus, linnud), näitusel saab otsa vaadata Peipsis elavatele kaladele – täpsemalt uuritakse kuni 7 liiki, lisaks mitmeid muid aktiivtegevusi.

Maakond: Tartumaa