mis on lume sees
Kirsti Solvak

Õppeprogrammi eesmärgiks on uurida, kas meie lumi on ikka puhas? Miks lumi krigiseb, palju on lumes vett?  Miks teedele pannakse talvel soola? Kas lumi hakkab tuppa tuues kohe sulama?  Uurimusliku õppe raames vaatame lund luubi ja mikroskoobiga, mõõdame lumekihi paksust, segame lund soolaga, mõõdame temperatuure, määrame ph-d. Arutleme, miks tuleb katustelt lumi maha lükata ja kuidas tekivad jääpurikad. Võrdleme autotee äärest ja metsa alt kogutud lume puhtust. Seome seda kõike natuke kirjanduse ja kunstiga.

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Seos õppekava teemadega: aine olekud, aurustumine, sulamine, tahkumine; füüsikalised suurused, tempeatuur, ilm ja kliima, soolad, pH, keskkonnakaitse, inimene ja loodus, loomad, taimed, tervis ja ohutus.

Õppeprogramm järgib säästva arengu hariduse põhimõtteid.

Meetodid:

Aktiivõppe käigus on lastel võimalik ise uurida, määrata, otsida, teha järeldusi ja analüüsida.

Juhis õpetajale:

Soojad riided selga, kindad, mütsid pähe.

Sihtgrupp:

4-6 klass II kooliaste

Kirjeldavad märksõnad:

Kestus:

3 tundi

Grupi suurus:

24

Toimumise aeg:

Talv

Hind:

150€

Lisainfo:

Ei ole pakkuda kahte juhendajat.

Läbiviimise koht:

Kohila Keskkonnahariduse Keskus

Läbiviimise asukoht:

59.1677835, 24.7557566

Maakond:

Raplamaa

Otsekontakt:

khk@kohila.edu.ee
+372 585 58040

Programmi läbiviija:

Kirsti Solvak

Keel:

Eesti keel

Pikk kirjeldus:

Õppeprogrammi eesmärgiks on uurida, kas meie lumi on ikka puhas? Miks lumi krigiseb, palju on lumes vett?  Miks teedele pannakse talvel soola? Kas lumi hakkab tuppa tuues kohe sulama?  Uurimusliku õppe raames vaatame lund luubi ja mikroskoobiga, mõõdame lumekihi paksust, segame lund soolaga, mõõdame temperatuure, määrame ph-d. Arutleme, miks tuleb katustelt lumi maha lükata ja kuidas tekivad jääpurikad. Võrdleme autotee äärest ja metsa alt kogutud lume puhtust. Kaevatakse auk ja uuritakse erinevaid lume kihte. Määratakse lume temperatuur maapinna lähedal ja lumekatte pinna lähedal. Võetakse lumest erinevate inimmõjuga piirkonnast proovid. Määratakse lume ruumala, seejärel lumi sulatatakse toeatemperatuuril, jälgitakse sulamistemperatuuri. Erinevatest kohtadet võetud lumevesi filtreeritakse ja vaadeldakse digitaalmikroskoobiga, kui saastatud on lumi. Lühike tutvustus sademetest kui saastatuse kandjatest. Tehakse mõõtmistest  järeldused.

Viimati uuendatud:

13.01.2021