
Õppeprogramm tutvustab erinevaid Eesti maapõue kivimeid ja nende kaevandamisega seotud probleeme ning mittekaevandavate maavarade potentsiaale tulevikus.
Lähemalt vaadeldakse Eestis kaevandatavate ja mittekaevandatavate maavarade:
- kasutusala ja leiduvust;
- kasutusvõimaluste ja vajaduste uurimine;
- kaevandatavate maavaradega seotud probleemid ja neile võimalike alternatiivide leidmine (esitlus).
Soovituslik 10.-11. kl - geograafia ainekava: Loodusvarade majandamine ja keskkonnaprobleemid; Maa kui süsteem; bioloogia ainekava: Evolutsioon ja ökoloogia - Keskkonnakaitse.
Õpipädevused:
Õpitulemused:
teab taastuvate energiaallikate lahendustest ja potentsiaalist ning kirjeldab neid;
selgitab alternatiivsete energiaallikate kasutamist ja tehnoloogiast Eestis, teab ja selgitab energiamajanduse jätkusuutlikkusest ning selle mõjust looduskeskkonnale.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Seos õppekava üldosaga: arendatakse õpilaste väärtuspädevust, arendatakse huvi loodusteaduste vastu, omandades uusi teadmisi ja lahendusi, õpipädevuste arendamisel omandavad õpilased oskused leida loodusteaduslikku infot, sõnastada probleeme ja uurimisküsimusi, teha kokkuvõtteid-järeldusi esitatud näidete põhja.
Ainetevaheline lõiming: Gümnaasiumi geograafia, füüsika: energiamajandus ja keskkonnaprobleemid. Taastumatud ja taastuvad energiaressurssid energiamajanduses; taastuvate energiaressursside potentsiaal Eestis, suurendades meie energeetilist julgeolekut ja jätkusuutlikkust.
Sotsiaalained - loodusainete õppimine aitab mõista inimese ja ühiskonna toimimist, kujundab oskust näha ühiskonna arengu seoseid keskkonnaga, teha teadlikke valikuid.
Programm lähtub teaduslikust maailmavaatest. Programmides käsitletakse vastavalt teemale ja tegevustele seostatult loodus-, kultuuri-, sotsiaalset ja majanduslikku keskkonda.
Meetodid:
Meetodid: arutelu, vaatlus, määramine, info leidmine ja analüüsimine.
Vahendid: I-Pad, kaardid, tööleht, kivimite kollektsioon.
Juhis õpetajale:
Kaasasoleva õpetaja/ saatja roll on innustada õpilasi aktiivselt tegevustes osalema, näidata üles positiivset huvi läbiviidava suhtes ja vajadusel täita muid kokkulepitud ülesand.
NB! Kaasa vahetusjalanõud.
Sihtgrupp:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Grupi suurus 12- 24 õpilast.
Maksumus: kuni 12-le 2x45 min 70€ kuni 24-le 2x45 min 140€.
Vajadusel erikokkulepped, toitlustus ja hinnapakkumised.
Ratastooliga ligipääs hoovialal ja majas.
Keskusel olemas tasuta parkla (ka bussid).
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
58.375443925788, 24.5311939
Maakond:
Keskus:
Otsekontakt:
Programmi läbiviija:
Keel:
Pikk kirjeldus:
Õpilased töötavad individuaalselt ja rühmadena.
Sissejuhatus (15 min): arutelu - Eestis kaevandatavad ja mittekaevandatavad maavarad ning nende kasutusvõimalused.
Teemaarendus (60 min):
- Tutvumine põlevkivi kaevandamisega seonduvate keskkonnaprobleemidega ja kuidas põlevkivi olelustsüklit (lifecycle) kasutades saaks seda palju efektiivsemalt erinevates tööstustes ära kasutada, vähendades keskkonnaprobleeme.
- Tutvumine alternatiivsete energiaressurssidega. Tuule-, päikese- ja biogaasi energia kasutamise potentsiaal ja tehnoloogia (tuulegeneraatorite ja päikesepaneelide tööpõhimõtted).
Kokkvõte(15 min): vestluse ja arutelu käigus järeldused energiamajanduse tuleviku suundadest, mis vähendavad keskkonnaprobleeme.